116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Zastanawiasz się jak sprawdzić na jakich oponach jeździsz? Jakie opony kupić? W artykule wyjaśnimy jak czytać oznaczenia na oponach oraz gdzie znaleźć informację o ich rozmiarze i innych parametrach. Pozwoli Ci to wybrać odpowiednie opony do Twojego samochodu.

 

Podstawowe oznaczenia opony

 

W instrukcji obsługi każdego samochodu znajduje się informacja o tym jaki rozmiar opon jest zalecany przez producenta oraz jakie są dopuszczalne indeksy nośności i prędkości. Jeśli nie posiadasz pod ręką instrukcji obsługi samochodu, możesz sprawdzić rozmiar obecnie zamontowanych opon odczytując oznaczenia umieszczone na boku opony lub zweryfikować informacje umieszczone na klapce wlewu paliwa, bądź na słupku przednich drzwi. Poniżej znajdziesz opis najistotniejszych parametrów.

Na zdjęciu obok pokazany jest sposób oznaczania rozmiaru opony. Kolejne liczby to:

 

1 - Szerokość opony
Wartość 205 określa szerokość opony w milimetrach. Szerokość standardowej opony waha się od 125 do 335 milimetrów.

 

2 - Profil opony
Liczba 45 oznacza wysokość profilu opony wyrażoną w procentach. Jest to stosunek wysokości przekroju opony do jej szerokości. W tym przykładzie wysokość profilu wynosi 45% całkowitej szerokości 205 mm, a więc 92,25 mm.

 

3 i 4 - Średnica opony
Litera „R” oznacza oponę radialną. Liczba 17 to jej średnica wyrażona w calach. Zwykle wymiar średnicy mieści się w granicach od 10 do 20 cali.

czytać oznaczenia na oponach
czytać oznaczenia na oponach

Obok rozmiaru opony istotne są też indeksy dopuszczalnego obciążenia i prędkości:

1 - Indeks nośności
Liczba 99 oznacza indeks nośności. Jest to maksymalne dozwolone obciążenie opony przy jeździe z maksymalną dozwoloną prędkością oznaczoną indeksem prędkości. Nośność może być liczbą dwu lub trzycyfrową. Czasem są to także dwie liczby np. 101/99.

Jeśli zamontujemy opony o indeksie zgodnym z zaleceniami producenta samochodu (np. 99), to mnożąc liczbę opon przez odpowiadającą im wagę z tabeli indeksów nośności (99 = 775 kg) otrzymamy orientacyjną wagę pojazdu (4 x 775 = 3 100 kg). Otrzymany iloczyn będzie nieznacznie większy niż faktyczna waga pojazdu. Jest to spowodowane względami bezpieczeństwa.

2 - Indeks prędkości
Litera określa maksymalną prędkość z jaką może się poruszać pojazd przy maksymalnym obciążeniu. Litera „W” oznacza prędkość maksymalną wynoszącą 270 km/h. Zazwyczaj indeks prędkości jest wyższy niż maksymalna prędkość danego pojazdu. W przygotowanej przez nas tabeli indeksów prędkości znajdziesz wykaz indeksów i odpowiadające im wartości prędkości.

Uwaga! Należy pamiętać, aby nie zakładać opon oznakowanych indeksem prędkości lub indeksem nośności niższym niż zalecany.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon