116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Awaria samochodu za granicą

Trudno znaleźć gorszy moment na zepsucie się samochodu niż zagraniczny wyjazd z rodziną. Z reguły znajdujesz się setki kilometrów od Polski, nie znasz nikogo w okolicy i nie masz pojęcia, do kogo zadzwonić. Dodatkową przeszkodą w rozmowie i ustaleniu Twojej lokalizacji może być także bariera językowa. Choć sytuacja wydaje się trudna, istnieją sposoby na to, by sobie z nią poradzić.

 

Samochód, który uległ usterce w odległym kraju, powoduje przeważnie stres oraz duże i trudne do oszacowania koszty. Z tego powodu zalecamy, abyś przygotował się na ewentualną awarię, by uniknąć jej skutków. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, gdzie i u kogo będziesz mógł szukać pomocy.

Zainwestuj w pakiet assistance

 

W najlepszej sytuacji znajdują się oczywiście właściciele aut objętych fabryczną gwarancją o międzynarodowym zasięgu. Ci kierowcy nie poniosą żadnych kosztów za naprawę pojazdu lub zostaną im one zwrócone. Jeśli jednak Twój samochód nie jest chroniony w ten sposób, spokojny urlop zapewni Ci zakup pakietu assistance.

 

Kiedy posiadasz takie ubezpieczenie w formie dodatku do Twojej polisy (OC lub AC), koniecznie sprawdź jego zakres. Istnieje bowiem ryzyko, że jest on mocno ograniczony. Warto zatem wykupić wariant rozszerzony, zapewniający kompleksową pomoc w przypadku awarii lub stłuczki. Pamiętaj, aby sprawdzić w nim 3 rzeczy:

 

  • warunki, na jakich będzie Ci przysługiwać auto zastępcze,
  • czy masz zapewniony nocleg (wraz z wyżywieniem),
  • czy jest możliwy powrót do domu drogą lotniczą (w skrajnych przypadkach).

 

Mimo zdecydowanie wyższej ceny ubezpieczenia może okazać się, że jego zakup to bardzo mała część wydatków, jakie musiałbyś ponieść bez niego. Dodatkowo w kryzysowej sytuacji z reguły wystarczy jeden telefon, by zagraniczni partnerzy polskich firm zapewnili Ci wszelką niezbędną pomoc. Dlatego upewnij się, że masz zapisany w swoim telefonie numer do Assistance.

Awaria samochodu za granicą

Co możesz zrobić, gdy samochód nie został ubezpieczony?

 

Jeśli niemiła sytuacja na drodze zastała Cię jednak bez wykupionego wcześniej ubezpieczenia, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim – w wielu krajach południowej Europy holowanie auta i jego naprawa mogą być kilkukrotnie droższe niż w Polsce. Pamiętaj, aby nie zgadzać się na usługi przypadkowych osób, by nie ponosić kosztów za nieprofesjonalną naprawę.

 

Powinieneś mieć jednak świadomość, że czas oczekiwania na przybycie pomocy w miejscu odległym od głównych dróg może być dość długi. Gdy awaria przydarzy Ci się podczas jazdy, nie bez znaczenia są też trudne warunki pogodowe, w tym wysokie temperatury. Sugerujemy zatem, by nie wybierać się nigdy w drogę bez zapasu wody – szczególnie wtedy, gdy przewozisz małe dzieci lub starsze osoby.

 

Pamiętaj też, że mechanik, do którego trafiło Twoje auto, jest świadomy tego, w jakiejś jesteś sytuacji. Wie, że możesz nie znać języka i zakresu cen danego kraju oraz że jesteś zdany na jego osąd w ocenie awarii, jakiej uległo Twoje auto. Nie warto jednak zgadzać się od razu na wszystkie sugestie – przed pozostawieniem auta u mechanika spróbuj ustalić z nim końcową cenę naprawy.

 

Pamiętaj też, aby na wyjazd zabierać kartę kredytową, która w przypadku konieczności wypożyczenia auta zastępczego jest wymagana jako kaucja zwrotna.

Awaria samochodu na autostradzie

 

Najtrudniejszą sytuacją jest jednak awaria pojazdu na autostradzie, szczególnie nocą. Jeśli auto nie działa prawidłowo, powinieneś niezwłocznie zjechać z drogi, najlepiej na parking lub stację benzynową. W przypadku, gdy nie widzisz tych miejsc przed sobą, zatrzymaj się na pasie awaryjnym. Ustaw samochód możliwie blisko bariery ochronnej, jak najdalej od pasa ruchu. Pamiętaj, by następnie włączyć światła awaryjne, założyć kamizelkę odblaskową i ustawić za samochodem trójkąt awaryjny. Powinien on znajdować się w odległości 100 metrów za zepsutym pojazdem, ale możesz zwiększyć tę odległość nawet do 150 metrów. Szczególnie w nocy zapewnisz dzięki temu bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu.

 

Kolejnym krokiem powinno być zawsze wezwanie pomocy. Odradzamy szukanie jej u innych kierowców, często poruszających się z dużą prędkością – możesz przez to spowodować zagrożenie. Bezpiecznie skorzystasz za to ze specjalnych telefonów umieszonych przy drodze, które – w przeciwieństwie do Twojej komórki – nie będą narażone na problemy z zasięgiem. Pomogą Ci również przydrożne słupki – ich oznakowanie pozwoli ustalić służbom Twoje położenie. Na przybycie pomocy należy oczekiwać w bezpiecznym miejscu.

 

W większości państw europejskich pomoc drogowa na autostradach działa bardzo sprawnie i szybko. W przypadku awarii samochody są odholowywane na najbliższy parking lub stację benzynową. Usługa nie jest oczywiście bezpłatna, dlatego warto wykupić ubezpieczenie assistance przed rozpoczęciem podróży. Na koniec nie zapominaj o tym, że przed dłuższą podróżą warto przeprowadzić przegląd auta.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon