116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Dlaczego należy prawidłowo dobrać opony do samochodu I felg?

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że nieprawidłowy dobór opon do auta i felg może mieć negatywny wpływ na różne aspekty funkcjonowania samochodu. Może także oddziaływać na komfort prowadzenia pojazdu, a nawet zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i innych uczestników ruchu. Dowiedz się, jakich błędów unikać przy doborze opon do samochodu.

 

Z artykułu dowiesz się:

 

  • dlaczego odpowiedni dobór opon do samochodu jest istotny,
  • czym grozi jazda na źle dobranych oponach,
  • jak wybrać opony samochodowe.

 

Właściciele samochodów dbają o swoje auta na wiele sposobów. Myją, polerują, zabezpieczają karoserię woskiem i jeżdżą na przeglądy. Wszystko po to, aby samochód służył jak najdłużej i jak najlepiej się prezentował.

 

Opony samochodowe są integralną częścią pojazdu i o ile kierowcy zazwyczaj zmieniają je co pół roku, a także dbają o odpowiednie ciśnienie w oponach, rzadko kiedy poświęcają im więcej uwagi. A szkoda, bo przegląd opon i odpowiednio wczesna interwencja może zapobiec wielu poważnym problemom z autem.

Opony samochodowe a wpływ na prowadzenie pojazdu

 

Odpowiedni dobór opon do felg i auta zapewnia przede wszystkim większy komfort i bezpieczeństwo. Jeśli opona samochodowa jest źle dobrana, możesz wówczas mieć poczucie, że samochód po prostu niepewnie się prowadzi.

 

Nieodpowiednie opony sprawiają, że niemożliwe jest ustawienie prawidłowej geometrii pojazdu. Dodatkowo długotrwałe jeżdżenie na źle dobranych oponach może mieć negatywny wpływ na liczne układy i mechanizmy w samochodzie. W ten sposób z każdym przejechanym kilometrem Twoje auto będzie stopniowo się psuć.

 

Wyszukaj serwis samochodowy First Stop w Twojej okolicy.

Opony samochodowe a wpływ na prowadzenie pojazdu

Na co wpływa niewłaściwy dobór opon do samochodu?

 

Długotrwałe korzystanie z nieprawidłowo dopasowanych opon wpływa zarówno na uszkodzenia mechaniczne auta, jak i na nieprawidłowe działanie licznych systemów, co może również zagrażać bezpieczeństwu Twojemu i Twoich pasażerów. Do najczęstszych szkód można zaliczyć:

 

  • Nieprawidłowe działanie mechanizmów bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia np. mechanizmu przeciwpoślizgowego czy też kontroli trakcji. Wszystko ze względu na niezgodne z rzeczywistością odczyty parametrów jezdnych.
  • Przedwczesne zużycie elementów zawieszenia – dochodzi do tego w sytuacji, w której kierowca stosuje niedopuszczone przez producenta opony o większej średnicy i niższym profilu niż wskazany.
  • Uszkodzenie układu przeniesienia napędu – źle dobrane opony mają negatywny wpływ na mechanizm napędowy w pojazdach 4 × 4. Należy wspomnieć, że jego naprawa jest bardzo kosztowna, dlatego nie warto ryzykować!
  • Niepoprawne wyświetlanie informacji na szybkościomierzu, a także liczniku kilometrów – podobnie jak w przypadku mechanizmów bezpieczeństwa wpływają na to nieprawidłowe odczyty parametrów jezdnych.

Jak prawidłowo dobrać opony samochodowe?

 

Powyższe argumenty dają jasno do zrozumienia, że prawidłowy dobór opon jest niezbędny dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, a także żywotności samochodu. Dlatego nawet jeśli decydujesz się na zamienniki opon, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów.

 

Najważniejszym z nich jest rozmiar opony. Wystarczy sprawdzić oznaczenia opon wytłoczone na oponie zamontowanej fabrycznie w aucie. Choć mogą wydawać się skomplikowane, są bardzo proste do odszyfrowania. Na przykład: 205/55 R16 91 to kolejno: szerokość opony, jej profil, średnica (czyli również rozmiar felgi), indeks nośności oraz indeks prędkości.

 

Informacje o dopuszczalnych wartościach opon samochodowych znajdują się także na wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa bądź też w instrukcji obsługi pojazdu. Dodatkowo zwykle znajdziemy tam całą tabelkę, nie zaś jedną kombinację. Wszystko ze względu na fakt, że dopuszczalna średnica koła do każdego auta może się wahać o około 3%. Tych wytycznych trzeba trzymać się bezwarunkowo przy wyborze opon do auta.

 

Warto również pamiętać, że nie należy kierować się tylko rozmiarem opony ­– równie ważna jest jej jakość. Za każdym razem powinieneś wybierać te opony oraz obręcze, które spełniają europejskie wymagania homologacyjne.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon