116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Opony na sezon czy na cały rok?

Na rynku dostępne są opony letnie, zimowe i wielosezonowe. Kierowcy czesto zastanawiają się co wybrać. W artykule wyjaśniamy różnice pomiędzy wspomnianymi typami opon i doradzamy na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie nowego ogumienia.

Opony letnie i zimowe

 

Główny powód produkcji opon zimowych i letnich to zapewnienie optymalnej przyczepności w różnych warunkach pogodowych.

 

W niskich temperaturach letnie opony robią się bardzo twarde i zmniejsza się ich przyczepność do podłoża, stąd też konieczność zmiany opon na zimowe. Specjalny skład mieszanki kauczukowej zastosowany w oponach zimowych zapewnia elastyczność przy niskich temperaturach. Zmieniona jest również rzeźba bieżnika, aby zapewnić dobre odprowadzanie błota, śniegu i wody. Latem, gdy temperatury są wyższe, zimowe opony robią się miękkie, szybciej się zużywają i gorzej trzymają drogi, dlatego należy zmienić opony na letnie. Zastosowana w nich mieszanka gumowa zapewnia większą żywotność opony.

Opony letnie i zimowe
Opony wielosezonowe

Opony wielosezonowe


Opony całoroczne wyposażone są w bieżnik odpowiedni do użytkowania przez wszystkie pory roku. Konstrukcja tego bieżnika to kompromis pomiędzy rzeźbą bieżnika opony letniej i zimowej. Podobnie jest z twardością mieszanki gumowej. Jeśli zimą poruszasz się wyłącznie po odśnieżonych miejskich drogach, to opona całoroczna będzie dobrym wyborem. 

 

Zawsze należy pamiętać, że opony całosezonowe nie będą tak dobre jak opony zimowe w zimie, a letnie w lecie. Jeśli zimą zdarza Ci się wyjeżdżać poza miasto to rekomendujemy założenie opon zimowych.

Kiedy zmienić opony?

 

Zaleca się zmianę opon na zimowe, gdy temperatury spadają poniżej 7°C. Wówczas parametry opon letnich mogą okazać się niewystarczające.

Kiedy zmienić opony?
Bezpieczeństwo zimą

Bezpieczeństwo zimą


Opony zimowe są niezastąpione na zamarzniętych i oblodzonych drogach. Dodatkowo zapewniają lepszą przyczepność podczas opadów deszczu, a tym samym przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia aquaplaningu1. Zawdzięczają to specjalnej rzeźbie i głębokości bieżnika, która w sposób efektywny odprowadza wodę i błoto pośniegowe znajdujące się na drodze. W przypadku jazdy po śniegu opony zimowe mają nieporównanie lepszą przyczepność w stosunku do opon letnich.

 

To kwestia bezpieczeństwa. Kiedy temperatura spada poniżej zera, ryzyko wystąpienia wypadku zwiększa się sześciokrotnie. W przeciągu zaledwie dwóch lat niemieckie przepisy dotyczące opon zimowych przyczyniły się do zmniejszenia o 50% liczby wypadków, do których dochodziło na śliskich nawierzchniach.

 

1aquaplaning – niekontrolowany poślizg samochodu na mokrej nawierzchni

Charakterystyka zimowego bieżnika


Opony zimowe posiadają nacięcia lamelkowe zwane też lamelami. Te zygzakowate nacięcia znajdujące się na kostce bieżnika zapewniają:

 

  • Lepszą przyczepność: dzięki dodatkowym krawędziom opony lepiej trzymają się podłoża
  • Lepszą kontrolę: zapewniają kierowalność na ośnieżonych drogach
  • Lepsze odprowadzanie wody i śniegu: zmniejszenie ryzyka aquaplaningu
Charakterystyka zimowego bieżnika
Stosowanie łańcuchów

Stosowanie łańcuchów



W większości przypadków opony zimowe zastępują konieczność stosowania łańcuchów, ale na niektórych trasach, przeważnie w rejonach górskich, stosowanie łańcuchów jest konieczne, a także wymagane przez prawo.

Czy to się opłaca?

 

Opony zimowe to z pewnością inwestycja. Są o około 10% droższe od opon letnich, ale ten dodatkowy koszt rekompensowany jest skróceniem czasu użytkowania opon letnich do około sześciu miesięcy w roku, w związku z czym wydłuża się czas ich eksploatacji.

Czy warto inwestować w opony?
Gdzie przechować opony?

Gdzie przechować opony?


Aby nie tracić cennego miejsca w domu, możesz zarezerwować miejsce w przechowalni opon First Stop. Po upływie sześciu miesięcy specjalista First Stop dokona wymiany opon i przyjmie na przechowanie kolejny zestaw.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon