116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Zimowy wyjazd w góry: o czym pamiętać przed podróżą?

Ferie zimowe do doskonały czas na wypad w góry. Wiele osób wie, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach czy też w trakcie pieszych wycieczek po górach. Jednak bezpieczna podróż zaczyna się od momentu, w którym przekroczymy drzwi domu i wsiądziemy do auta. Sprawdź, co jeszcze, oprócz tak podstawowych elementów jak opony zimowe czy łańcuchy śniegowe, powinieneś przygotować przed wyjazdem na ferie.

 

Z artykułu dowiesz się:

 

 • co powinno znaleźć się w wyposażeniu Twojego samochodu, zanim wyjedziesz w góry,
 • czemu przed podróżą w góry warto odwiedzić mechanika,
 • jak wybrać odpowiednie opony,
 • w jakich krajach łańcuchy śniegowe są niezbędne i jak dopasować je do opon,
 • jakie są zasady bezpiecznej jazdy w górach.

 

Przed podróżą w góry warto zadbać o auto pod kątem technicznym, a także przygotować się na ryzykowne sytuacje na drodze, aby w razie niebezpieczeństwa wiedzieć, jak zareagować.

Wyjazdowa checklista

1. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie swojego samochodu

 

Jeśli chcesz, aby Twoja podróż była możliwie najbezpieczniejsza, powinieneś najpierw zadbać o swoje auto. Dobrze jest na kilkanaście dni przed wyjazdem samodzielnie zrobić rekonesans auta, to znaczy:

 

 • sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn hamulcowy, chłodniczy czy płyn do spryskiwaczy;
 • upewnić się, że światła działają poprawnie oraz są właściwie ustawione, i zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek;
 • sprawdzić datę przydatności gaśnicy samochodowej, zadbać o pełne wyposażenie apteczki oraz o trójkąt ostrzegawczy;
 • sprawdzić stan wycieraczek i wymienić je, jeśli nie spełniają swojej funkcji (to szczególnie ważne zimą, ponieważ wycieraczki będą musiały dobrze oczyścić szybę).
Zimowy wyjazd w góry: o czym pamiętać przed podróżą?

2. Udaj się do mechanika samochodowego, jeśli jest taka potrzeba

 

Jeśli przegląd samochodu odbywał się już kilka miesięcy temu, dobrze jest przed wyjazdem zajrzeć do mechanika. Sprawdzi on poprawność działania układu hamulcowego, grubość klocków oraz tarcz. Codzienna jazda po mieście może mocno nadwyrężyć ich stan, a sprawne hamulce w trasie są niezbędne.

 

Mechanik sprawdzi także geometrię pojazdu, stan zawieszenia czy też poziom naładowania akumulatora, który zimą może szwankować. To także dobry moment na wymianę filtrów i sprawdzenie stanu klimatyzacji. Mimo że temperatura zimą z pewnością nie będzie rozpieszczać, klimatyzacja może się przydać do szybkiego odparowania szyb.

 

Znajdź serwis samochodowy z First Stop

3. Wybierz odpowiednie opony

 

Kolejnym istotnym elementem, o który trzeba zadbać, są opony zimowe. Zwłaszcza zimą ich właściwy dobór ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Co oczywiste, nie należy wyruszać w podróż na letnich oponach, ale to nie jedyne wymagania. Kolejnym aspektem jest odpowiednie ciśnienie opon. Jeśli jest w nich zbyt mało powietrza, nie tylko auto gorzej się prowadzi, ale też zwiększa się poziom zużycia paliwa.

 

Nie zapomnij także sprawdzić kondycję opony zapasowej, która będzie wybawieniem, jeśli w trakcie podróży „złapiesz gumę”.

4. Sprawdź, czy potrzebujesz łańcuchów śniegowych

 

Gdy wyjeżdżasz za granicę, łańcuchy śniegowe mogą okazać się niezbędne, a ich brak zostanie ukarany mandatem. We wszystkich krajach UE (oprócz Holandii) jazda na łańcuchach jest dopuszczalna, a w niektórych krajach wręcz obowiązkowa przy określonych warunkach, m.in. w Austrii, Szwajcarii, Francji i Włoszech. Również w Polsce na odcinkach tras oznaczonych znakiem nakazu C-18 jazda na łańcuchach jest obowiązkowa.

 

Na co więc zwracać uwagę przy wyborze łańcuchów? Przede wszystkim należy dopasować ich wielkość do rozmiaru opony oraz sprawdzić w opisie producenta, czy łańcuchy są odpowiednie dla konkretnego modelu auta.

5. Jedź bezpiecznie

 

Nawet najlepiej przygotowany samochód nie pomoże, jeśli kierowca nie zachowa bezpieczeństwa na drodze. O czym pamiętać w czasie podróży w góry?

 

 • Staraj się dobierać biegi tak, abyś nie musiał redukować ich w trakcie podjazdu pod górę – najlepiej kierować się zasadą „im wyższa góra, tym niższy bieg”.
 • Zjeżdżając z góry, staraj się nie nadużywać hamulców, lepiej hamować silnikiem – jechać w dół bez dodawania gazu, na niskim biegu, najlepiej tym, który był ustawiony przy wjeżdżaniu pod wzniesienie.
 • Pamiętaj również, że na górskiej drodze mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje, dlatego należy jechać powoli i zachowywać odpowiedni odstęp od samochodu jadącego przed Tobą.
 • Gdy parkujesz samochód w górach, zawsze zaciągnij hamulec ręczny i zostaw auto na wrzuconym biegu, aby samochód nie miał szansy się stoczyć.

 

Jeśli zastosujesz się do tej listy, cała trasa przebiegnie bez komplikacji i szczęśliwie dotrzesz do celu. Udanej podróży!

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon