116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Opony run flat

Uszkodzenie opony pojawia się zwykle w najmniej oczekiwanym momencie i w najmniej odpowiednim miejscu przez co może stworzyć niebezpieczną sytuację na drodze. Montując opony typu Run Flat możesz ograniczyć ryzyko wypadku. Opony Run Flat umożliwiają kontynuowanie jazdy pomimo uszkodzenia. Pozwoli Ci to bezpiecznie dotrzeć do warsztatu zamiast zmieniać oponę na poboczu i narażać na ryzyko swoje bezpieczeństwo.

Co to jest run flat?

 

Istnieje kilka technologii umożliwiających jazdę z przebitą oponą. Najpopularniejsze rozwiązanie polega na wzmocnieniu ścian bocznych. Pozwala to na utrzymanie ciężaru samochodu i kontynuowanie jazdy w przypadku nagłej utraty ciśnienia w oponie. Specjalna konstrukcja stopki gwarantuje, że nie dochodzi do oddzielenia się opony od obręczy, a użycie szczególnego rodzaju kauczuku w wypełniaczu stopki zapobiega nadmiernej akumulacji ciepła.

 

W przypadku przebicia, wzmocnione ścianki boczne opon typu Run Flat zapewniają możliwość dalszej jazdy. Dopuszczalny dystans jaki można pokonać na uszkodzonej oponie różni się w zależności od producenta i od użytej przez niego technologii.

Opony run flat
zbliżenie opony samochodu na drodze

Zalety opon run flat

 

  • Ograniczasz ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Uszkodzenie opony, zwłaszcza przy dużej prędkości, stanowi potencjalne zagrożenie. Opony Run Flat zostały zaprojektowane w celu zapewnienia ścisłego przylegania stopki do obręczy, aby w żadnym momencie nie doszło do utraty panowania nad samochodem.

 

  • Możliwa jest dalsza jazda, nawet w przypadku utraty ciśnienia w oponie. Nie ma potrzeby natychmiastowej zmiany opony na środku drogi lub na poboczu. Możesz spokojnie dojechać do najbliższego warsztatu.

 

  • Nie musisz wozić koła zapasowego w samochodzie przez co oszczędzasz miejsce w bagażniku.

 

Wady opon run flat

 

  • W razie uszkodzenia najczęściej konieczna jest wymiana opony na nową

 

  • Wyższa cena opony oraz usługi jej montażu. Większa sztywność opony powoduje, że do jej zmiany potrzebny jest inny sprzęt niż w przypadku zwykłej opony.

 

  • Opony Run Flat są cięższe od zwykłych opon. Niektóre z nich wymagają zamontowania określonego rodzaju felgi.

Czy każdy samochód może mieć opony run flat?

 

Producenci zalecają zakładanie opon Run Flat wyłącznie w pojazdach fabrycznie wyposażonych w ten rodzaj opon (seryjnie lub w ramach opcji). Opony typu Run Flat są twardsze, więc producenci samochodów dostosowują do nich swoje zawieszenie.

 

Dodatkowo, aby można było zamontować oponę typu Run Flat, samochód musi posiadać system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). Pozwala on na wykrycie spadku ciśnienia w oponie i wyświetlenie odpowiedniego komunikatu na desce rozdzielczej kierowcy. Bez takiego ostrzeżenia kierowca mógłby nie zauważyć uszkodzenia opony i kontynuować podróż aż do wystąpienia poważnych problemów. Z tego powodu system TPMS jest niezbędny, aby montaż opon typu Run Flat był możliwy.

 

W 2014 r. system TPMS zaczął być montowany obligatoryjnie w każdym nowym samochodzie.

mężczyzna pracujący nad oponą w garażu
Czy opony run flat należy kontrolować?

Czy opony run flat należy kontrolować?

 

Tak, podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju opon, opony Run Flat należy okresowo kontrolować w celu wykrycia ewentualnych przebić i uszkodzeń, które mogłyby powodować konieczność ich wymiany. Nie wolno przy tym zapominać o sprawdzaniu ciśnienia i utrzymaniu go na właściwym poziomie zalecanym przez producenta. Kontrola ciśnienia jest szczególnie ważna, ponieważ opony typu Run Flat są zaprojektowane tak, aby kierowca nie czuł spadku ciśnienia.

Dlaczego warto postawić na opony Bridgestone DriveGuard?

 

  • Technologia DriveGuard firmy Bridgestone została zaprojektowana do użytku w każdym rodzaju samochodu osobowego wyposażonego w system TPMS.

 

  • Opony te posiadają wzmocnione ścianki boczne oraz technologię Cooling Fin, która rozprasza ciepło powstające w wyniku tarcia po przebiciu.

 

  • Pozwalają na utrzymanie kontroli nad pojazdem i kontynuację bezpiecznej jazdy na odcinku do 80 km przy prędkości 80 km/h, co zapewnia możliwość dojazdu do najbliższego warsztatu First Stop.

 

  • Opony Brigdestone DriveGuard charakteryzują się dobrą przyczepnością na mokrej nawierzchni i zapewniają krótką drogę hamowania.

 

Dlaczego warto postawić na opony Bridgestone DriveGuard?
uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon