116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Jak przedłużyć żywotność opon?

Opony to jedyny element łączący samochód z podłożem. Odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort podróży, mogą też wpłynąć na ekonomię jazdy. Zakup markowego ogumienia to jednak duży wydatek, a wybór właściwego utrudnia niekiedy bogata oferta produktów, różniących się ceną oraz jakością. Sprawdź, o co warto zadbać, by opony służyły Ci jak najdłużej.

 

Mieszanka użyta podczas produkcji, dopasowanie do auta i przebieg nie są jedynymi czynnikami, które wpływają na to, jak dobrze opony spełniają swą rolę. Zależy to także od ich zużycia, na które jako kierowca masz duży wpływ. Stosowanie na co dzień kilku wskazówek pozwoli Ci zwiększyć trakcję pojazdu, a także wydłużyć okres, w jakim ogumienie Twojego samochodu posłuży w najlepszym możliwym stopniu.

Żywotność opon – co ma na nią wpływ?

 

Stan opon zależy zarówno od materiałów, z jakich zrobiono oponę, jak i od stylu jazdy kierowcy. Dynamiczne starty, ostre hamowania i wchodzenie w zakręty na granicy przyczepności sprawiają, że opony ściera się bardzo szybko, przez co wymagają szybszej wymiany. Tymczasem płynna i łagodniejsza jazda pozwala cieszyć się nimi nawet kilka sezonów dłużej.

 

Podczas zakupu i wymiany ogumienia ważne jest także właściwe dobranie opony do typu i masy pojazdu oraz odpowiednie ustawienie geometrii auta. Zapewni Ci to możliwie najmniejsze ścieranie.

 

Kolejnym aspektem, któremu często nie poświęca się należytej uwagi, jest przechowywanie ogumienia. Pamiętaj, że długotrwałe trzymanie opon w wilgotnym pomieszczeniu czy wystawienie na długotrwałe działanie promieni słonecznych lub przetrzymywanie w skrajnych temperaturach nie pozostanie obojętne dla stanu, w jakim znajduje się guma.

Jak przedłużyć żywotność opon?

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

 

Najprostszym i, co ważne, darmowym sposobem na wydłużenie trwałości opon, jest cykliczna – najlepiej comiesięczna – kontrola panującego w ich wnętrzu ciśnienia. Opona, która nie jest właściwie napompowana, może zmniejszyć bezpieczeństwo podróży, podnieść spalanie, a także ulegać szybszemu zużyciu.

 

Pamiętaj, by zawsze utrzymywać ciśnienie zalecane przez producenta. Jest ono jednak zależne od masy pojazdu. Gdy wybierasz się w podróż mocno obciążonym autem, ciśnienie należy zwiększyć. Rekomendowane wartości znajdziesz z reguły na klapce wlewu paliwa lub jednym z bocznych słupków pojazdu.

 

Szczegółem, o którym pamięta niewielu kierowców, są także gumowe zaworki służące do pompowania opony. Jeśli są uszkodzone, nie będą trzymały właściwego ciśnienia, co przełoży się oczywiście na szybsze zużycie. Podczas kontroli zwróć uwagę nie tylko na sam zaworek, lecz także na jego uszczelkę.

 

 Rotacja opon. Większość poruszających się po drogach pojazdów posiada napęd na przednie koła. Warto wiedzieć, że opony znajdujące się na tej osi zużywają się dużo szybciej niż gumy znajdujące się z tyłu. Zaleca się rotowanie opon pomiędzy osiami każdorazowo przy okazji sezonowej wymiany, dzięki czemu cały komplet ściera się w tym samym stopniu. Schemat rotacji uzależniony jest od typu napędu samochodu, a także rodzaju opon (kierunkowa, asymetryczna etc.).

 

 

Zadbaj o zbieżność kół

 

Skoro wspomnieliśmy o geometrii, powinniśmy też dodać, że kiedy oddajesz samochód na przegląd, warto poprosić dodatkowo o kontrolę zbieżności kół. Zabieg nie jest kosztowny, a prawidłowe ustawienie wszystkich elementów – prostopadle do podłoża i równolegle do siebie – zapewnia właściwe ścieranie, sterowanie i najlepszą przyczepność.

 

 

Wymiana opon

 

Pamiętaj, że nawet najbardziej zadbane opony ulegają zużyciu. Na co dzień są przecież wystawione na działanie zawartych w powietrzu gazów, promieniowania słonecznego i utleniania. Ulegają też także uszkodzeniom mechanicznym. Z tych względów zaleca się, aby wymieniać je nie rzadziej niż co 10 lat, nawet jeśli ich bieżnik znajduje się nadal w dobrym stanie. W tym czasie mieszanka, z której jest wykonana opona, mogła bowiem stracić już swoje parametry, a zachowanie ogumienia (na przykład przy dużej prędkości) będzie trudne do przewidzenia.

 

Jak widać, wystarczy pamiętać jedynie o kilku sprawach, by cieszyć się sprawnymi oponami przez długi czas. Ostrożna jazda, utrzymywanie w ogumieniu ciśnienia, które zaleca producent, kontrola zbieżności kół i ich odpowiednie przechowywanie oraz obracanie w zupełności wystarczą, by opony zapewniały Ci odpowiednią przyczepność.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon