116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Ciśnienie w oponach samochodowych

Odpowiednie ciśnienie w oponach samochodowych ma wpływ na przyczepność kół do drogi, zwiększa żywotność opon i zapewnia im prawidłowe opory toczenia. Ponadto gwarantuje większe bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy, a także ogranicza koszty eksploatacji pojazdu. W związku z tym wiedza o odpowiednim ciśnieniu w oponach powinna być kluczowa dla każdego kierowcy. Zobacz, jak sprawdzić prawidłową wartość ciśnienia.

 

Wartość ciśnienia opon jest wyrażana na kilka sposobów. Najczęściej są to bary [bar]. Możesz jednak spotkać się z innymi oznaczeniami. Sprawdź, jak prawidłowo je odczytywać:

 

Ciśnienie opon samochodowych określają:

 

  • atmosfery [at] – w przybliżeniu 1 atmosfera odpowiada 1 barowi,

 

  • kilopaskale [kPa] – 100 kPa odpowiada wartości 1 bara. Zalecane ciśnienie 300 kPa oznacza, że powinieneś utrzymywać ciśnienie opon w samochodzie na poziomie 3,0 bar.

 

Wyposażony w wiedzę dotyczącą różnych jednostek ciśnienia w oponach samochodowych możesz przejść do praktycznego sprawdzania ich optymalnych wartości.

Gdzie szukać prawidłowej wartości?

 

O zalecanym poziomie ciśnienia możesz dowiedzieć już w trakcie kupowania opon samochodowych. Wystarczy, że zapytasz o to sprzedawcę lub dealera samochodowego, który powinien posiadać tabele ciśnienia zalecanego do różnych modeli opon i aut.

 

Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz wizyty w serwisie, sklepie z oponami lub salonie samochodowym z warsztatem, możesz samodzielnie sprawdzić wartość ciśnienia. Wystarczy, że przyjrzysz się uważnie oznaczeniu znajdującemu się z boku opony. Liczba podana po wytłoczonym tekście MAX PRESSURE to maksymalne ciśnienie, jakie może mieć opona.

 

Uwaga, maksymalne ciśnienie opon nie jest równoważne z zalecanym ciśnieniem!

 

Maksymalne ciśnienie to najwyższa wartość ciśnienia, jaką opona jest w stanie wytrzymać. Jej przekroczenie (tak samo jak wprowadzenie zbyt małego ciśnienia) może wpływać na duży dyskomfort w trakcie jazdy, a nawet spowodować pęknięcie opony.

 

Jeśli chcesz sprawdzić optymalne – czyli najbezpieczniejsze – ciśnienie w oponach, znajdź tabliczkę znamionową z tabelą wartości ciśnienia. W zależności od modelu pojazdu może się ona znajdować na słupku samochodu, po wewnętrznej stronie drzwi koło kierowcy, na klapie wlewu paliwa lub w schowku samochodowym.

 

Z tabliczki znamionowej dowiesz się:

 

  • czy ciśnienie musi być takie samo dla przednich i tylnych kół,
 
  • ile wynosi ciśnienie opon dla samochodu z mniejszym i większym załadunkiem,
 
  • jakie ciśnienie powinna posiadać opona zapasowa.
Ciśnienie w oponach samochodowych

Jak sprawdzić poziom ciśnienia opon samochodowych?

 

Nowe samochody są zazwyczaj wyposażone w czujniki ciśnienia opon. Te działające na podstawie systemu bezpośredniego instaluje się wewnątrz kół, dzięki czemu od razu wysyłają informację na komputer pokładowy o spadku ciśnienia w konkretnej oponie. W ten sposób kierowca dokładnie wie, która opona wymaga serwisu i dopompowania.

 

Czujniki działające na podstawie systemu pośredniego są oparte na czujnikach ABS i ESP (elektronicznego układu stabilizacji jazdy). W razie zmniejszenia się naprężenia powietrza w oponie powodują zapalenie się kontrolki ciśnienia w oponach. Wtedy należy się zatrzymać np. na stacji benzynowej, a następnie za pomocą miernika ciśnienia sprawdzić ilość powietrza w każdej oponie i przy użyciu kompresora uzupełnić braki.

 

 

Kontrola ciśnienia w oponach samochodowych – jak często sprawdzać poziom ciśnienia opon?

 

W związku z tym, że ciśnienie w oponach samochodowych znacznie wpływa na jakość i bezpieczeństwo jazdy, należy je sprawdzać regularnie. Kontrolę ciśnienia przeprowadzaj raz w miesiącu przy użyciu prywatnych narzędzi lub urządzeń dostępnych na wielu stacjach benzynowych i u wulkanizatorów. Warto sprawdzić je również przed dłuższą podróżą.

 

Poziom ciśnienia w oponach samochodowych jest kontrolowany także w trakcie wymiany opon w serwisie FirstStop. Pamiętaj, że wszelkie usterki w aucie, nawet takie, jak zużycie bieżnika, odgrywają kluczową rolę w trakcie jazdy. Dobre i sprawne opony znacznie zwiększą Twoje bezpieczeństwo na drodze.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon