116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Jak dobrać opony do samochodu?

Przed wyborem nowych opon warto przeanalizować swój sposób użytkowania samochodu. W zależności od tego jaki masz samochod, po jakich drogach najczęściej jeździsz i na jakich dystansach, inne parametry opon będą dla Ciebie ważne.

 

W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci dobrać odpowiednie ogumienie. Pamiętaj, że dobrze dobrane i poprawnie zamontowane opony to wysoki komfort jazdy.

Sprawdź rozmiar opon

 

Każdy samochód jest inny, więc zalecany przez producenta rozmiar opon, indeks nośności i prędkości może być różny dla różnych modeli aut. Poszukiwania nowej opony warto rozpocząć od analizy wymagań technicznych producenta naszego samochodu. Informacje o rozmiarze i innych parametrach swojego ogumienia znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu, a także na ścianie bocznej obecnie zamontowanej opony lub na tabliczce znamionowej. Jeśli nie wiesz jakich oznaczeń na oponie szukać, wyjaśni to nasz artykuł o tym jak czytać oznaczenia na oponach.

Sprawdź rozmiar opon
Często stoisz w korku?

Często stoisz w korku?

 

Powszechnie wiadomo, że jazda po mieście wiąże się ze zwiększonym zużyciem paliwa. Wynika to ze specyfiki jazdy miejskiej: korki, światła, częste hamowanie oraz przyspieszanie. Jeśli szukasz oszczędności, najlepszym wyborem będą opony o niskim współczynniku oporu toczenia, które są wytrzymałe na ścieranie spowodowane właśnie częstym hamowaniem, przyspieszaniem, a także skręcaniem kół na postoju podczas manewrów parkingowych.

Jeździsz w dalekie trasy?

 

Jeśli często jeździsz autostradami, to potrzebne Ci będą opony odpowiednie do jazdy z wyższą, ale stałą prędkością. Korzystne będzie zastosowanie opon wysokiej jakości, gwarantujących bezpieczeństwo w różnych warunkach pogodowych. Dobierając opony do tego typu jazdy należy zwrócić uwagę na komfort jazdy (niski poziom hałasu i wibracji), stabilność przy wyższych prędkościach oraz zachowanie na mokrej nawierzchni. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów związanych z przebiciem opony podczas długiej trasy, warto rozważyć zamontowanie opon DriveGuard, które dają możliwość przejechania bez powietrza do najbliższego warsztatu1. W ten sposób unikniesz awaryjnej wymiany koła na drodze.

 

1do 80km z prędkością maksymalną 80km/h

Jeździsz w dalekie trasy?
 Posiadasz SUV-a?

Posiadasz SUV-a?

 

Niektóre pojazdy wymagają zastosowania opon 4x4, które są bardziej odporne na uszkodzenia oraz oferują dobre parametry na zróżnicowanej nawierzchni. W przypadku jazdy po asfalcie najlepiej dobrać opony, które zapewniają komfort jazdy i dobrą przyczepność na tego typu drodze. Konstrukcja bieżnika jest wtedy podobna do typowego bieżnika opony samochodu osobowego. Natomiast w przypadku częstej jazdy w terenie należy wybrać opony o bardziej agresywnej, terenowej rzeźbie bieżnika, która zapewni bezpieczeństwo i przyczepność w trudnych warunkach.

Jak wygląda zima w Twojej okolicy?

 

Kupując opony możesz wybrać pomiędzy oponami całorocznymi albo kombinacją opon letnich i zimowych. Jeśli mieszkasz w mieście, gdzie zima jest łagodna, a Ty poruszasz się tylko po odśnieżonych drogach z powodzeniem możesz wybrać opony wielosezonowe. Należy jednak pamiętać, że są one pewnego rodzaju kompromisem i nie można oczekiwać, że będą dorównywały parametrami oponom dedykowanym do jazdy w lecie lub zimie. Najlepsze dostosowanie opon do warunków pogodowych panujących w danej porze roku zapewnia co sezonowa zmiana opon odpowiednio na letnie lub zimowe.

mężczyzna z łańcuchami na zaśnieżonej drodze
uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon