116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Jak poradzić sobie z zamarzniętym zamkiem w samochodzie?

Odpowiednia pielęgnacja auta to niełatwe zadanie. Szczególnie zimą jest ona znacznie trudniejsza niż w ciągu pozostałych miesięcy w roku, a dodatkowo wymaga szczególnej cierpliwości. Jednym z najczęstszych problemów, z którym kierowcy zmagają się podczas zimowego sezonu, czasem nawet codziennie, jest zamarznięty zamek w samochodzie.

 

Kiedy temperatura spada poniżej zera, a opady śniegu lub deszczu nasilają się, łatwo o awarię w aucie. Pośpieszne skrobanie drzwi czy rozgrzewanie szczeliny między drzwiami a autem domowymi sposobami to nie najlepsze rozwiązania. Odpryski lakieru, zepsute drzwi czy okna, a nawet oderwane klamki to tylko niektóre z konsekwencji niewłaściwego rozmrażania drzwi i zamka. Tymczasem aby z łatwością otworzyć drzwi samochodu, wystarczy kilka sprawdzonych metod.

Dbaj o zamki samochodowe regularnie

 

Przede wszystkim pamiętaj, by dbać o auto regularnie. Zgodnie z zasadą łatwiej zapobiegać zamiast leczyć, również w przypadku Twojego samochodu warto zastosować działania prewencyjne. Dzięki temu Twój pojazd będzie sprawny, a o poranku nie spotka Cię przykra niespodzianka.

Zabezpiecz zamki samochodowe w drzwiach auta

 

Jednym z podstawowych i jednocześnie najlepszych sposobów zapobiegających zamarznięciu drzwi czy zamka jest naniesienie w te miejsca środka przeciwwilgociowego w sprayu przeznaczonego do układów elektrycznych. Zapobiega on korozji oraz wypiera wilgoć i wodę. Po spryskaniu nim powierzchni utworzy się warstwa ochronna, dzięki której woda nie będzie zamarzała w szczelinach samochodu. Spray doskonale sprawdzi się też jako zabezpieczenie układu elektrycznego odpowiedzialnego za działanie systemu otwierania i zamykania drzwi auta.

 

Innym sposobem na zabezpieczenie zamka w drzwiach od strony kierowcy jest nasmarowanie miejsc narażonych na zamarzanie wazeliną techniczną. Równie skuteczną metodą, którą można stosować do konserwacji zamka w aucie, jest też zabezpieczenie go olejem silikonowym.

 

Dbałość o sam zamek to jednak za mało. Warto także zabezpieczyć przed wilgocią uszczelki drzwi. Służą temu specjalne preparaty w spray'u lub sztyfcie. Dzięki temu zabiegowi drzwi nie będą przymarzać do karoserii, uniemożliwiając ich otwarcie. Jest to szczególnie ważne gdy np. korzystamy z myjni samochodowej podczas mrozów.

Jak poradzić sobie z zamarzniętym zamkiem w samochodzie?

Jak odmrozić zamek w samochodzie?

 

Kiedy jednak zima Cię zaskoczy i będziesz musiał działać natychmiastowo, najszybciej odmrozisz drzwi dzięki zaaplikowaniu na nie chemicznego preparatu do odmrażania szyb.

 

Najrozsądniej będzie odmrozić najpierw drzwi od strony kierowcy – umożliwi to szybkie włączenie silnika. Jeśli jednak widzimy, że inne drzwi nie są aż tak zmrożone, warto spróbować zacząć od nich. Ułatwi to szybsze dostanie się do pojazdu.

 

Gdy uda Ci się otworzyć drzwi i wejść do samochodu, włącz ogrzewanie, które roztopi lód zalegający w pozostałych drzwiach auta oraz na jego szybach.

Zamarznięty zamek w samochodzie – czego warto unikać?

 

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby do rozmrażania samochodu nie używać siły. Może się to bowiem skończyć wspomnianym już urwaniem klamki czy zepsuciem drzwi. Aby skutecznie rozmrozić drzwi i zamek, warto być cierpliwym i delikatnym. O auto trzeba bowiem zadbać odpowiednio wcześnie, a w sytuacji kryzysowej pozostaje postępować zgodnie z instrukcjami.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon