116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Jak dbać o opony?

Opony to istotny element pojazdu gwarantujący bezpieczeństwo na drodze. Wszystkie opony starzeją się i zużywają, jednak odpowiednia dbałość o ogumienie może zapewnić jego równomierne zużycie i wydłużyć czas eksploatacji. Poniżej wyjaśniamy na co warto zwrócić uwagę podczas użytkowania opon, aby służyły nam jak najdłużej.

Wymiana opon

 

Niefachowa obsługa, brak umiejętności czy też odpowiedniego sprzętu w warsztacie mogą spowodować uszkodzenia opon podczas montażu. Dotyczy to szczególnie droższych typów opon takich jak Run Flat czy opon o niskim profilu. Jeśli nie chcesz narazić się na dodatkowe problemy spowodowane błędami montażu, korzystaj z usług sprawdzonych warsztatów.

Wymiana opon
Wyważenie kół

Wyważenie kół

 

Koła powinny być wyważane przy każdej zmianie opon. Nadmierna wibracja czy bicie na kierownicy spowodowane brakiem wyważenia, to nie tylko dyskomfort prowadzenia samochodu. Jazda na niewyważonych kołach może prowadzić do szybszego zużycia opon i konieczności wcześniejszej wymiany opon na nowe, a wibracje mają negatywny wpływ na elementy zawieszenia pojazdu.

Ustawienie geometrii

 

Jeśli Twój samochód nie utrzymuje prostego toru jazdy albo z opóźnieniem reaguje na ruchy kierownicy, świadczy to o problemach z geometrią kół. Nieprawidłowa geometria to problemy z prowadzeniem pojazdu, ale także z nierównomiernym zużywaniem się opon, dlatego należy regularnie kontrolować ustawienia geometrii i dokonywać potrzebnych regulacji.

Ustawienie geometrii
Rotacja opon

Rotacja opon

 

W celu zapewnienia równomiernego zużycia opon zaleca się ich rotowanie między osiami co 10 000 - 15 000 km. Rotację opon można przeprowadzić w dowolnym pojeździe, z napędem tylnym lub przednim, pod warunkiem, że obie osie mają te same wymiary. W pojazdach 4x4 zaleca się wykonywanie rotacji krzyżowej czterech opon.

 

W przypadku opon z bieżnikiem jednokierunkowym należy przekładać opony z osi przedniej na tylną.

Kontrola uszkodzeń

 

Warto regularnie kontrolować stan bieżnika i sprawdzać czy w oponę nie wbiły się kawałki szkła lub innych ostrych przedmiotów. Pomoże to zmiejszyć ryzyko wystąpienia problemów na drodze.

 

Niestety nie wszystkie uszkodzenia opony mogą byc łatwo zdiagnozowane. Czasem dochodzi do uszkodzenia struktury wewnętrznej opony. Może się to zdarzyć np. przy nagłym kontakcie z dziurą czy krawężnikiem. W razie problemów warto skontaktować się ze sprawdzonym warsztatem, który doradzi odpowiednie rozwiązanie problemu.

Kontrola uszkodzeń
Kontrola ciśnienia

Kontrola ciśnienia

 

Jazda ze zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Zmniejsza się powierzchnia styku opony i podłoża. Przekłada się to na gorszą reakcję samochodu na ruchy kierownicą, a opona pracująca w nieoptymalnych warunkach szybciej się zużywa.

 

Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, ciśnienie w oponach należy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu. Warto je także sprawdzać każdorazowo przed rozpoczęciem długiej podróży. Pomiaru dokonuje się, gdy opony są zimne, gdyż ciśnienie w stałej objętości wzrasta wraz ze wzrostem temperatury.

 

Tabelka z rekomendowanymi wartościami ciśnienia znajduje się zazwyczaj na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa, w schowku, na słupku przy drzwiach kierowcy lub w instrukcji obsługi pojazdu.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule na temat ciśnienia w oponach.

Coś jeszcze?

 

Tak! Pamiętaj, aby zawsze dobierać opony zgodnie z zaleceniami producenta samochodu oraz odpowiednio do stylu jazdy. Dbając o opony sprawisz, że będą dłużej Ci służyły.

zawsze wybieraj opony zgodnie z zaleceniami producenta samochodu i zgodnie ze swoim stylem jazdy
uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon