116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Klimatyzacja – zadbaj o jej dobry stan

Obecnie klimatyzacja samochodowa jest standardem. I chociaż nadal zdarza się, że jest montowana w pojeździe za dopłatą, to i tak chętnie się na nią decydujemy. Tańsze modele są najczęściej wyposażone w klimatyzację manualną, natomiast droższe – w klimatyzację automatyczną, która występuje również w opcji chłodzenia dwu, trzy, a nawet czterostrefowego.

 

Klimatyzacja pozwala utrzymać temperaturę wewnątrz pojazdu na zadanym poziomie niezależnie od temperatury zewnętrznej oraz ogranicza parowanie szyb, kiedy na zewnątrz jest wilgotno. Bez klimatyzacji coraz częściej nie wyobrażamy sobie dłuższej podróży, w szczególności w ciepłe dni, dlatego warto właściwie ją konserwować.

Klimatyzacja samochodowa – kontrola

 

Klimatyzację, jak każde inne urządzenie w samochodzie, należy poddać kontroli, aby pracowała efektywnie i prawidłowo. Jej przegląd należy przeprowadzić przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną. Jednak jeśli samochód jest użytkowany w warunkach podwyższonego zanieczyszczenia powietrza, co zdarza się szczególnie w dużych miastach, klimatyzację dobrze jest skontrolować dwa razy w roku – najlepiej wiosną i jesienią.

 

Standardowe czynności mające na celu zapewnienie sprawnej pracy urządzenia polegają na:

 

 • wymianie filtra kabinowego,
 • odgrzybieniu parownika,
 • oczyszczeniu kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny,
 • oczyszczeniu wlotów powietrza umieszczonych na zewnątrz pojazdu,
 • sprawdzeniu drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji.
Klimatyzacja

Dezynfekcja klimatyzacji w samochodzie

 

Kiedy podczas działania klimatyzacji wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, to sygnał, że powinieneś przeprowadzić odgrzybianie. O ile korzystanie z wentylacji samochodowej nie jest niebezpieczne dla zdrowia, to w przypadku, kiedy jest ona zbyt rzadko czyszczona, może prowadzić do chorób zakaźnych dróg oddechowych. Wywołują je zgromadzone w kanałach wentylacyjnych bakterie i grzyby.

 

Można wskazać kilka metod dezynfekcji klimatyzacji:

 

 • metodę ultradźwiękową – z wykorzystaniem chemicznego płynu, który jest rozpylany za pomocą specjalnego urządzenia do odgrzybiania posiadającego wentylator i rurkę;
 • metodę piankową – z wykorzystaniem preparatu grzybobójczego w sprayu, który możemy rozprowadzić samodzielnie przy pomocy wężyka od strony silnika lub od wnętrza kokpitu;
 • metodę ozonową – z wykorzystaniem urządzenia wytwarzającego ozon, które można umieścić na desce rozdzielczej w okolicach nawiewu powietrza i podłączyć do gniazda zapalniczki.

 

Pamiętaj jednak, że bez względu na wybraną metodę odgrzybiania proces czyszczenia klimatyzacji zawsze musi być połączony z wymianą filtra kabinowego, ponieważ bez tego usunięcie wszystkich źródeł bakterii nie jest możliwe.

Klimatyzacja samochodowa – uzupełnianie

 

Czynnik chłodniczy znajdujący się w klimatyzacji, podobnie jak inne płyny eksploatacyjne, powinien być okresowo wymieniany – jego przydatność wynosi zazwyczaj do 24 miesięcy. Zatem raz w roku czynnik należy wymienić (przefiltrować), a następnie uzupełnić. Czynność może być również wykonywana częściej, jeśli zauważysz, że wydajność klimatyzacji spadła. W praktyce oznacza to, że czas na schłodzenie powietrza się wydłużył. Ponadto obecnie według europejskich przepisów warsztat, do którego się udamy, ma obowiązek sprawdzić, czy układ chłodzący jest całkowicie sprawny przed każdym napełnieniem klimatyzacji czynnikiem chłodniczym (powyżej 40 g).

Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji samochodowej latem

 

W okresie letnim zdecydowanie częściej korzystamy z klimatyzacji w samochodzie i zdarza się, że temperaturę powietrza zmniejszamy do zbyt niskiej wartości, ponieważ chcemy schłodzić pojazd w jak najkrótszym czasie. Aby nie spowodować ewentualnych problemów zdrowotnych, a jednocześnie skutecznie obniżyć temperaturę w samochodzie należy:

 

 • w przypadku samochodu rozgrzanego od słońca w czasie postoju pojazdu przed uruchomieniem klimatyzacji powinieneś otworzyć okna i przewietrzyć wnętrze pojazdu;
 • korzystać najpierw z wewnętrznego obiegu powietrza do czasu schłodzenia, a następnie, kiedy temperatura się ustabilizuje, otworzyć nawiew powietrza z zewnątrz;
 • korzystać z klimatyzacji wyłącznie przy zamkniętych oknach;
 • schłodzić wnętrze pojazdu do temperatury maksymalnie o 8-10 stopni niższej niż od temperatury na zewnątrz.

 

Gdy korzystasz z klimatyzacji z umiarem i prawidłowo ją konserwujesz poprzez wymianę filtra, odgrzybianie czy kontrolę ogólnego stanu szczelności, możesz zapewnić sobie znacznie większy komfort prowadzenia pojazdu w gorące dni. Warto skorzystać także z pomocy warsztatów i serwisów samochodów First Stop, aby zyskać większą pewność, że wszystkie czynności konserwacyjne zostały przeprowadzone prawidłowo.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon