116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Dlaczego opony są ważne?

Opony to jedyne połączenie pomiędzy pojazdem a podłożem. Powierzchnia styku pomiędzy oponą a nawierzchnią to obszar, którego wielkość w przybliżeniu odpowiada wymiarom kartki pocztowej, a zatem niezwykle istotne jest, aby ogumienie zawsze znajdowało się w jak najlepszym stanie.

Warto zainwestować w dobre opony

 

Dobre opony to przede wszystkim gwarancja bezpiecznej i komfortowej podróży. Opona wysokiej jakości skraca drogę hamowania i zmniejsza ryzyko występienia poślizgu, a co za tym idzie wpływa na poprawę osiągów samochodu. Należy pamiętać o tym, że dobra opona nie wystarczy, istotne jest by regularnie sprawdzać jej stan. Nieodpowiednie ciśnienie lub jazda na zużytych oponach skutkują większym zużyciem paliwa, wyższą emisją CO2 oraz w sposób drastyczny obniżają bezpieczeństwo pasażerów.

zbliżenie na oponę samochodu na drodze żwirowej
kilka opon, które leżą na półce

Funkcje opon

 

Opony spełniają cztery podstawowe funkcje:

 

  1. Przez ciśnienie zawarte w kole pośredniczą w przenoszeniu ciężaru samochodu na drogę.
  2. Działają jak amortyzatory, gdyż pochłaniają część wstrząsów z nawierzchni, co poprawia komfort jazdy.
  3. Przenoszą napęd podczas przyspieszania oraz zapewniają opór przy hamowaniu, dzięki czemu samochód efektywnie przyspiesza i hamuje. 
  4. Nadają kierunek – dzięki rzeźbie bieżnika opony spełniają funkcje kierowania (nadają kierunek przenosząc siły boczne).

Utrzymanie opon

 

Okresowo sprawdzaj ciśnienie ogumienia, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia opon. Wartość zalecanego ciśnienia powietrza w kołach dla Twojego pojazdu znajdziesz na etykietach umieszczanych w samochodzie, zazwyczaj na wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa lub po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy. Zaleca się, aby kontrolę ciśnienia przeprowadzać raz w miesiącu, pamiętając o tym, że opony w trakcie pomiaru powinny być zimne.

 

Zbyt niskie ciśnienie w oponach sprawia, że auto trudniej jest kontrolować. Wydłuża się droga hamowania i następuje szybsze zużycie bieżnika.

 

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach zmniejsza przyczepność

do podłoża, przez co hamowanie staje się mniej stabilne, a kontrola nad pojazdem spada, co może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

osoba pracująca nad oponą za pomocą klucza
mężczyzna pracujący nad oponą w garażu

Regularnie weryfikuj stan opon. Sprawdzaj oponę po uderzeniu. Jeżeli zauważysz uszkodzenia lub pęknięcia, bądź jeśli doszło do uderzenia w oponę np. w skutek nierówności na drodze, rekomendujemy wizytę w serwisie wulkanizacji, aby tam ogumienie zostało skontrolowane pod kątem ewentualnych uszkodzeń wewnętrznych.

 

Cyklicznie sprawdzaj głębokość bieżnika. Dopuszczalne minimum głębokości bieżnika dla opon osobowych wynosi 1,6 mm. Wymianę opon zimowych zaleca się już, gdy głębokość jest mniejsza niż 3 - 4 mm.

 

Sprawdzaj wyważenie kół i geometrię zawieszenia. Jeżeli podczas jazdy poczujesz wibracje na kierownicy, konieczne będzie sprawdzenie wyważenia kół. Niepokojące zachowanie auta na drodze, ściąganie samochodu na którąś ze stron lub problemy z prowadzeniem mogą sugerować nieprawidłową geometrię zawieszenia. Właściwe ustawienie geometrii ma ogromny wpływ na równomierne zużywanie opon.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon