116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Płyn chłodniczy

Jeżeli dla Ciebie ważne jest prowadzenie samochodu w optymalnej temperaturze, tak samo istotne jest to dla silnika Twojego pojazdu. Jeżeli nie chcesz aby Twój samochód doznał nagłego przegrzania silnika, które uniemożliwi dalszą podróż lub nie odpalił w chłodny zimowy poranek i zostawił Cię na lodzie, warto zrozumieć, dlaczego tak ważny jest płyn chłodniczy.

Do czego służy płyn chłodniczy?

 

Płyn chłodniczy absorbuje nadmierne ciepło wydzielane przez silnik w trakcie jego pracy, gwarantując prawidłowe działanie w wysokich temperaturach.

 

W niskich temperaturach właściwości płynu zapobiegają jego zamarzaniu. Umożliwia to jego swobodne krążenie w formie płynnej w układzie chłodzenia. Odporność na zamarznięcie i zwiększenie objętości chroni przed pęknięciem przewodów, co mogłoby doprowadzić do poważnych i kosztownych awarii, uniemożliwiających dalszą jazdę.

Płyn chłodniczy

Kiedy należy kontrolować stan płynu chłodniczego?

 

Wraz z upływem czasu płyn chłodniczy traci swoje właściwości, a co za tym idzie traci swoją efektywność działania, zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania korozji. Z tego powodu zaleca się, aby sprawdzać stan płynu chłodniczego co 1000 km i upewniać się, że jego poziom jest odpowiedni. Czynność tę należy wykonywać na zimnym silniku, po ustabilizowaniu poziomu płynu. Bardzo łatwo jest to sprawdzić, ponieważ często posiada on wyrazisty kolor, np. pomarańczowy, różowy lub niebieski. Jeżeli zauważysz, że poziom płynu spadł poniżej wskaźnika minimalnego, może to być spowodowane nieszczelnością układu - przyjedź wówczas do jednego z naszych warsztatów, gdzie nasi mechanicy sprawdzą, co się dzieje.

 

Płyn chłodniczy należy wymieniać co 2 lata lub co 20 000 km. Układ chłodzenia należy w całości opróżnić, co pozwoli usunąć wszelkie znajdujące się w nim osady, a następnie napełnić na nowo. Pracownicy First Stop doradzą, jaki rodzaj płynu chłodniczego będzie najbardziej odpowiedni do sposobu użytkowania Twojego pojazdu i temperatur w jakich będzie on użytkowany.

 

 

Dlaczego należy kontrolować stan płynu chłodniczego

 

  • Działa antykorozyjnie na silnik
  • Chroni przed nadmiernym nagrzaniem pojazdu
  • Zapobiega zamarzaniu obwodu chłodzenia
  • Zapobiega zużyciu innych elementów pojazdu, takich jak chłodnica czy termostat

 

 

Częste wątpliwości

 

Czy mogę uzupełnić zbiornik płynu chłodniczego wodą?

W sytuacji awaryjnej woda może zostać użyta jako uzupełnienie płynu w układzie chłodzenia. Płyny chłodnicze zawierają wiele dodatków, które w sposób znaczący poprawiają ich właściwości.

 

Czy mogę zmieszać dwa różne rodzaje płynu chłodniczego?

First Stop nie zaleca mieszania różnych rodzajów płynów chłodniczych, ponieważ może to prowadzić do utraty ich właściwości.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

 

 

Potrzebujesz wyceny?

 

Twoja spersonalizowana wycena w kilka kliknięć.