116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Uszkodzenie opony

Podpowiadamy jak ograniczyć ryzyko wystąpienia uszkodzenia opony oraz wyjaśniamy kiedy możliwa jest jej naprawa.

Jak zapobiec uszkodzeniu opony?


Trudno uniknąć uszkodzenia opony, jednak niektóre z poniższych zaleceń mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka jego wystąpienia:

 

  • Okresowo kontroluj stan bieżnika opon, sprawdzając, czy w oponę nie wbiły się kawałki szkła lub innych ostrych przedmiotów.
  • Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe. Nie zapominaj o okresowym sprawdzeniu stanu koła zapasowego.
Jak zapobiec uszkodzeniu opony?
Jak sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia opony?

Jak sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia opony?


Powolne uchodzenie powietrza można wykryć kontrolując ciśnienie, oglądając oponę lub wyczuć podczas prowadzenia auta. W sytuacji niespodziewanego przebicia opony może dojść do nagłej utraty ciśnienia w kole, co grozi utratą kontroli nad pojazdem. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, jeśli jednak już do niej dojdzie, należy zmniejszyć prędkość jednocześnie mocno trzymając kierownicę, aż do całkowitego i bezpiecznego zatrzymania samochodu na poboczu drogi.

 

Jeżeli pojazd jest wyposażony w system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), powiadomi on kierowcę o spadku ciśnienia lub przebiciu opony.

 

Samochody wyposażone w opony typu Run Flat, mogą kontynuować jazdę. Opony typu RFT umożliwiają dalszą jazdę przy maksymalnej prędkości 80 km/h na odcinku około 80 km.

Ile razy można naprawiać oponę?

 

Decyzję o tym, czy opona nadaje się do naprawy najlepiej powierzyć fachowcom z First Stop. Naprawa uzależniona jest od rodzaju, wielkości, a także umiejscowienia uszkodzenia. Ze względów bezpieczeństwa możliwe jest naprawianie uszkodzeń opony, do których dochodzi w obszarze bieżnika, natomiast nie naprawia się uszkodzeń ściany bocznej opony.

 

Naprawę uszkodzenia opony zawsze powinien przeprowadzić wykwalifikowany specjalista. Fachowcy First Stop dokonują wszelkich napraw ogumienia zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Ile razy można naprawiać oponę?
uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon