PORADY

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Zastanawiasz się jak sprawdzić na jakich oponach jeździsz? Jakie opony kupić? W artykule wyjaśnimy jak czytać oznaczenia na oponach oraz gdzie znaleźć informację o ich rozmiarze i innych parametrach. Pozwoli Ci to wybrać odpowiednie opony do Twojego samochodu.

Dlaczego opony są ważne?

Opony to jedyne połączenie pomiędzy pojazdem a podłożem. Powierzchnia styku pomiędzy oponą a nawierzchnią to obszar, którego wielkość w przybliżeniu odpowiada wymiarom kartki pocztowej, a zatem niezwykle istotne jest, aby ogumienie zawsze znajdowało się w jak najlepszym stanie.

Kontrola opon: kiedy wymienić opony?

Cztery powierzchnie styku, każda wielkości kartki pocztowej, to wszystko, co łączy samochód z powierzchnią. Dlatego warto dbać o opony, bo to od nich w dużym stopniu zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Należy utrzymywać w nich prawidłowe ciśnienie, kontrolować stan i wymieniać w przypadku zużycia lub uszkodzenia.

Jak dobrać opony do samochodu?

Przed wyborem nowych opon warto przeanalizować swój sposób użytkowania samochodu. W zależności od tego jaki masz samochod, po jakich drogach najczęściej jeździsz i na jakich dystansach, inne parametry opon będą dla Ciebie ważne.

W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci dobrać odpowiednie ogumienie. Pamiętaj, że dobrze dobrane i poprawnie zamontowane opony to wysoki komfort jazdy.

Opony Run Flat

Uszkodzenie opony pojawia się zwykle w najmniej oczekiwanym momencie i w najmniej odpowiednim miejscu przez co może stworzyć niebezpieczną sytuację na drodze. Montując opony typu Run Flat możesz ograniczyć ryzyko wypadku. Opony Run Flat umożliwiają kontynuowanie jazdy pomimo uszkodzenia. Pozwoli Ci to bezpiecznie dotrzeć do warsztatu zamiast zmieniać oponę na poboczu i narażać na ryzyko swoje bezpieczeństwo.

Ciśnienie w oponach

Regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach samochodu to prosty sposób, aby ograniczyć ryzyko wypadku. Wyjaśniamy czym może skutkować niewłaściwe ciśnienie w oponach i dlaczego warto systematycznie sprawdzać czy spełniamy zalecenia producenta samochodu.

Opony na sezon czy na cały rok?

Na rynku dostępne są opony letnie, zimowe i wielosezonowe. Kierowcy czesto zastanawiają się co wybrać. W artykule wyjaśniamy różnice pomiędzy wspomnianymi typami opon i doradzamy na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie nowego ogumienia.

Uszkodzenie opony

W artykule podpowiadamy jak ograniczyć ryzyko wystąpienia uszkodzenia opony oraz wyjaśniamy kiedy możliwa jest jej naprawa.

Jak dbać o opony?

Opony to istotny element pojazdu, gwarantujący bezpieczeństwo na drodze. Wszystkie opony starzeją się i zużywają, jednak odpowiednia dbałość o ogumienie może zapewnić jego równomierne zużycie i wydłużyć czas eksploatacji.  W artykule wyjaśniamy na co warto zwrócić uwagę podczas użytkowania opon, aby służyły nam jak najdłużej.

ZIMOWY WYJAZD W GÓRY: O CZYM PAMIĘTAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

Ferie zimowe do doskonały czas na wypad w góry. Wiele osób wie, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach czy też w trakcie pieszych wycieczek po górach. Jednak bezpieczna podróż zaczyna się od momentu, w którym przekroczymy drzwi domu i wsiądziemy do auta. Sprawdź, co jeszcze, oprócz tak podstawowych elementów jak opony zimowe czy łańcuchy śniegowe, powinieneś przygotować przed wyjazdem na ferie.

Mycie samochodu zimą – jaką metodę wybrać?

Mimo wielu mitów i wątpliwości dotyczących mycia samochodu zimą nie należy zaprzestawać tej czynności. Gdy ulice są zasypane solą, a razem ze śniegiem czy deszczem na pojazd spadają różnego typu zabrudzenia, obowiązkowo musimy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu, a także o woskowaniu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy i najmniej inwazyjny sposób mycia auta zimą.

Dlaczego należy prawidłowo dobrać opony do samochodu i felg?

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że nieprawidłowy dobór opon do auta i felg może mieć negatywny wpływ na różne aspekty funkcjonowania samochodu. Może także oddziaływać na komfort prowadzenia pojazdu, a nawet zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i innych uczestników ruchu. Dowiedz się, jakich błędów unikać przy doborze opon do samochodu.

Jak poradzić sobie z przymarzającymi uszczelkami samochodowymi?

Wystarczy tylko, aby temperatura spadła o kilka kresek poniżej zera, i w Twoim aucie pojawia się problem zamarzających uszczelek, przez który bardzo często nie można otworzyć drzwi w samochodzie. Jak zapobiec tej sytuacji? W jaki sposób zabezpieczać uszczelki, aby samochód sprawował się bez zarzutu w czasie zimowych miesięcy? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Jak uniknąć awarii zamka centralnego zimą?

Zima to wymagający czas dla właścicieli samochodów. Obowiązkowa zmiana opon, uważna jazda w trudnych warunkach oraz codzienna walka z porannym odśnieżaniem auta i różnymi awariami, które szczególnie często zdarzają się zimą – to codzienność niejednego kierowcy. Dlatego trzeba umieć sobie radzić z różnymi problemami, które możesz napotkać zimą. Podpowiadamy, jak uniknąć jednej z najczęstszych i najbardziej uporczywych sytuacji – awarii zamka centralnego.

Jak przygotować auto do zimowania w garażu?

Sezon zimowy oznacza dla właścicieli kabrioletów kilkumiesięczną przerwę w korzystaniu z tego auta. Śnieg, deszcz, silny wiatr i mróz nie sprzyjają w końcu stylowym przejażdżkom z otwartym dachem. Również właściciele kamperów, samochodów zabytkowych i historycznych pożegnają się na jakiś czas ze swoimi pojazdami. Pozostawienie auta w zamkniętym garażu bez odpowiedniego przygotowania samochodu do zimowania jest jednak dużym błędem. Niestety, często popełnianym przez kierowców. Jak prawidłowo przygotować auto na zimę w garażu, aby wiosną bez przeszkód wyruszyć w drogę? Sprawdźmy!

Jak poradzić sobie z zamarzniętym zamkiem w samochodzie?

Odpowiednia pielęgnacja auta to niełatwe zadanie. Szczególnie zimą jest ona znacznie trudniejsza niż w ciągu pozostałych miesięcy w roku, a dodatkowo wymaga szczególnej cierpliwości. Jednym z najczęstszych problemów, z którym kierowcy zmagają się podczas zimowego sezonu, czasem nawet codziennie, jest zamarznięty zamek w samochodzie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zimowych płynach do spryskiwaczy

Kontrola poziomu płynów w aucie to podstawa. Benzyna, płyn chłodzący czy olej silnikowy są niezbędne do właściwego funkcjonowania pojazdu. Często jednak nie zwracamy uwagi na płyn do spryskiwaczy. Warto pamiętać, że jego prawidłowy poziom znacznie podnosi bezpieczeństwo na drodze i zapewnia komfort jazdy. Jeśli przykładamy wagę do kontroli poziomu płynu w zbiorniku, powinniśmy zadbać też o jego jakość – szczególnie zimą.

Jak sprzedać samochód?

Na polskim rynku aut używanych królują kilkunastoletnie samochody, często o niepewnej historii i powypadkowej przeszłości.

Co powinniśmy zrobić po zakupie samochodów używanych?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że zakup używanego auta wiąże się z dodatkowymi wydatkami, takimi jak koszty ubezpieczenia i urzędowa rejestracja, a także konieczne naprawy lub przeglądy serwisowe. Masz jednak duży wpływ na ich wysokość. Zdarza się bowiem, że nawet niewielkie kwoty przeznaczone na początkowy serwis sprawią, że unikniesz bardzo poważnych awarii w przyszłości.

Benzyna czy diesel – który silnik będzie dla Ciebie najlepszy?

Kilkanaście lat temu samochody wyposażone w silnik diesla były droższe w zakupie, ale spalały niewiele (tańszego) paliwa. Ich właściciele musieli się jednak pogodzić z dużym hałasem emitowanym przez jednostkę wysokoprężną oraz jej niewielką dynamiką. W tym samym czasie kierowcy aut z silnikiem benzynowym zostawiali więcej pieniędzy na stacjach paliw niż posiadacze diesla, lecz ich pojazdy były mniej awaryjne i proste w naprawie. Jaki silnik warto zatem wybrać?

Awaria samochodu za granicą – co zrobić w tej sytuacji?

Trudno znaleźć gorszy moment na zepsucie się samochodu niż zagraniczny wyjazd z rodziną. Z reguły znajdujesz się setki kilometrów od Polski, nie znasz nikogo w okolicy i nie masz pojęcia, do kogo zadzwonić. Dodatkową przeszkodą w rozmowie i ustaleniu Twojej lokalizacji może być także bariera językowa. Choć sytuacja wydaje się trudna, istnieją sposoby na to, by sobie z nią poradzić.

Opony całoroczne – alternatywa dla sezonowej wymiany opon?

Zmiany klimatu, które obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat, a więc większy stosunek miesięcy ciepłych do zimnych, a także łagodna zima sprawia, że coraz więcej kierowców decyduje się na opony całoroczne. Kto może pozwolić sobie na jazdę na jednym komplecie opon przez cały rok?

Ciśnienie w oponach samochodowych – jak ustalić prawidłową wartość ciśnienia opon?

Odpowiednie ciśnienie w oponach samochodowych ma wpływ na przyczepność kół do drogi, zwiększa żywotność opon i zapewnia im prawidłowe opory toczenia. Ponadto gwarantuje większe bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy, a także ogranicza koszty eksploatacji pojazdu. W związku z tym wiedza o odpowiednim ciśnieniu w oponach powinna być kluczowa dla każdego kierowcy. Zobacz, jak sprawdzić prawidłową wartość ciśnienia.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? – zasady ekonomicznej i bezpiecznej jazdy

Samochód zużywający więcej paliwa niż obiecuje jego producent to wątek poruszany w wielu rozmowach kierowców. Rozczarowanie powodują najczęściej nierzetelne dane znajdujące się w katalogu auta. Użytkownicy pojazdów nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że sami mają ogromny wpływ na mniejsze lub większe spalanie.

Jak przedłużyć żywotność opon?

Opony to jedyny element łączący samochód z podłożem. Odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort podróży, mogą też wpłynąć na ekonomię jazdy. Zakup markowego ogumienia to jednak duży wydatek, a wybór właściwego utrudnia niekiedy bogata oferta produktów, różniących się ceną oraz jakością. Sprawdź, o co warto zadbać, by opony służyły Ci jak najdłużej.

Klimatyzacja – zadbaj o jej dobry stan

Według badań przeprowadzonych przez SAMAR - Polacy spędzają w samochodzie niemal 4 lata swojego życia. Część tego czasu przypada na miesiące ciepłe, kiedy klimatyzacja samochodowa jest niezbędna do utrzymania komfortowej temperatury we wnętrzu. Podpowiadamy, jak prawidłowo z niej korzystać i jak zadbać o jej dobry stan, by była sprawna jak najdłużej.

Czym kierować się przy wyborze opony?

Opona jako jedyny element samochodu bezpośrednio styka się z nawierzchnią. Właśnie dlatego w dużym stopniu odpowiada za komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wybór opon powinien więc być bardzo precyzyjny. Podpowiadamy, na jakie parametry ogumienia należy zwrócić uwagę.

Najczęściej popełniane błędy podczas wymiany opon

Opony samochodowe to jedyna część pojazdu, która ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią, dlatego bardzo ważna ich regularna i prawidłowa wymiana. W tym celu najlepiej udać się do sprawdzonego serwisu opon, który właściwie przeprowadzi tę czynność. Sprawdź, jakie błędy najczęściej przydarzają się podczas wymiany opon.

Jak przygotować auto do dłuższej podróży?

Chcesz wyjechać na kilka dni i całkowicie oddać się zapomnieniu? Warto wiedzieć, jak przygotować samochód przed podróżą, ponieważ niespodziewane usterki mogą skrócić wymarzony czas na relaks. Co sprawdzić w aucie przed długą trasą?

Wymiana i przechowywanie opon - to warto wiedzieć

Jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadków na drodze jest zły stan techniczny pojazdu, w tym niewłaściwy stan ogumienia – podają policyjne raporty. Wyniki te pokazują, jak duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają opony. Aby mogły one pełnić podstawowe funkcje, należy zadbać nie tylko o ich prawidłowy montaż, lecz  także o ich terminową wymianę i właściwy sposób przechowywania.

Poprawny montaż i wymiana kół, czyli na czym polega wyważanie kół i ustawianie geometrii

Na bezpieczeństwo jazdy ogromny wpływ ma nie tylko stan ogumienia, lecz także jego poprawny montaż. Wymiana opon nie może ograniczać się do zdjęcia starego kompletu i założenia nowego. Podczas sezonowej wymiany ogumienia specjalista w warsztacie samochodowym wykonuje wiele dodatkowych czynności, takich jak wyważanie kół czy kontrola geometrii zawieszenia. Sprawdź, na czym polegają i dlaczego są tak istotne!

Rodzaje opon i bieżników - dopasuj ogumienie do swojego samochodu

Wybierając opony samochodowe, należy wziąć pod uwagę szereg czynników i nie dać się zwieść niskiej cenie lub reklamowym trikom producentów. Na rynku są dostępne setki opon samochodowych, ale dzięki odpowiedniej wiedzy nie zgubisz się w gąszczu ofert i zapewnisz sobie oraz swojej rodzinie wiele komfortowych przejażdżek.

Bezpieczeństwo na drodze a stan opon oraz układu hamulcowego

Polscy kierowcy są świadomi, jak ważny dla prawidłowej jazdy jest układ hamulcowy, a także stan ogumienia. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wynika, że ankietowani stawiają jakość opon na trzecim miejscu wśród czynników, które wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Na pierwszym miejscu znalazł się natomiast układ hamulcowy. Jak dbać o te dwa elementy i jak często je kontrolować? Sprawdzamy.