116 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Czym kierować się przy wyborze opony?

Producenci samochodów najczęściej umieszczają informację o zalecanych oponach w instrukcji obsługi pojazdu. Znajduje się ona na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa lub na słupku drzwi kierowcy.

 

Ogumienie różni się bowiem nie tylko marką czy podziałem na opony letnie i zimowe. Na każdej oponie można znaleźć szereg oznaczeń mówiących o rozmiarze, wieku czy miejscu produkcji. Te parametry powinny w dużym stopniu wpłynąć na decyzję o zakupie konkretnego modelu.

 

Czym zatem kierować się przy zakupie opon?

1. Homologacja

 

Fabrycznie nowe samochody są wyposażone przez producenta w tzw. opony homologowane, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości auta. Są one przypisane do konkretnych marek i modeli (np. dla Hondy oznaczenie homologacji to H0, dla Volkswagena – B). Dają pewność, że jazda będzie komfortowa i bezpieczna. Jeśli auto wyjeżdża z salon na oponach z homologacją, w czasie wymiany ogumienia również należy założyć model z homologacją (inne opony mogą pogorszyć właściwości jezdne samochodu). Jest to szczególnie istotne w przypadku pojazdów o zwiększonych osiągach.

Czym kierować się przy wyborze opony?

2. Rozmiar opony

 

Odrębnym rodzajem homologacji jest rozmiar homologowany, czyli przeznaczony do montażu w danym modelu samochodu. Wskazuje rozpiętość rozmiarów ogumienia, które mogą być bezpiecznie zakładane w konkretnym aucie, przy czym:

 

  • opony w większym rozmiarze będą mieć lepsze właściwości jezdne i zapewnią krótszy czas hamowania;

 

  • ogumienie w mniejszym rozmiarze będzie charakteryzować się lepszą efektywnością paliwową.

 

 

3. Etykieta opony

 

Od 1 listopada 2012 roku opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać specjalne etykiety. Zawierają one informacje o trzech parametrach:

 

  • efektywności paliwowej –wyrażonej w klasach od A do G, gdzie A oznacza najniższe zużycie paliwa;
 
  • przyczepności na mokrej nawierzchni – im lepsza przyczepność, tym krótsza droga hamowania. Te parametry również są oznaczane literami od A do G, gdzie A to najkrótsza droga hamowania;
 
  • poziomie hałasu generowanym przez toczącą się oponę – oznaczenie z jednym paskiem informuje o tym, że opona jest cicha, z trzema paskami – że generuje dość duży, ale mieszczący się w normach hałas.

 

 

4. Indeks prędkości I nośności

 

Indeksy te są oznaczane na boku opony: indeks prędkości za pomocą litery, indeks nośności – dwu lub trzycyfrowej liczby.

 

Indeks prędkości informuje, ile wynosi maksymalna prędkość jazdy dla danej opony. Jest uzależniony od mocy silnika, masy pojazdu, momentu obrotowego i momentu hamującego. Indeks nośności oznacza z kolei dopuszczalne obciążenie na koło.

 

Zgodnie z prawem nie należy montować opon z indeksami niższymi niż homologowane przez producenta. Takie ogumienie ulega szybszemu zużyciu i nie zapewnia dostatecznego stopnia bezpieczeństwa (jest mniej stabilne i może nawet wystrzelić pod wpływem nadmiernego obciążenia).

 

Zobacz tabelę indeksów prędkości

 

Zobacz tabelę indeksów nośności

 

Pamiętaj! Jeśli montujesz opony o parametrach innych niż zalecane przez producenta, tracisz gwarancję na zakupione produkty. W przypadku kolizji ubezpieczyciel może ponadto odmówić Ci wypłacenia odszkodowania.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon