Serwisowanie opon: jak przedłużyć ich użytkowanie

Twoje opony są kluczowym czynnikiem zapewniającym ci bezpieczeństwo na drodze. Wszystkie opony się starzeją i zużywają, ale odpowiednie traktowanie pozwoli przedłużyć ich żywotność.

W jaki sposób First Stop może pomóc w obsłudze moich opon?

 - Bieżnik opony: wymiana opon

Na bieżniku każdej opony widnieje wskaźnik zużycia. Wskazuje on, kiedy osiągamy dolną przepisową wartość zużycia (1,6 mm). Dowiedz się więcej wymianie opon.

Zawsze zlecaj wymianę opon specjalistom. Jeśli nie zostanie to zrobione prawidłowo, możemy liczyć się z awarią, złym sterowaniem lub szybkim zużyciem bieżnika.

Wybierz właściwe opony

Specjalista z First Stop pomoże ci dobrać najlepsze opony do twojego samochodu według twoich potrzeb. Pamiętaj by nigdy nie montować jednocześnie różnych opon.

Przekładanie opon

W celu utrzymania równomiernego zużycia bieżnika, zalecamy by przekładać opony co 10 lub 15 tysięcy kilometrów, nawet gdy nie widać oznak zużycia bieżnika. Opony należy przekładać krzyżowo. Można to robić na dowolnej osi przedniej lub tylnej.

Dla samochodów z napędem 4x4 lub dołączanym 4x4, najlepiej wybrać opcję zmiany po przekątnej.

Jeśli masz opony o bieżniku asymetrycznym, zawsze z osi przedniej na tylną.

- Wyważanie koła i opony

Nadmierne wibracje powodują nieregularne zużycie bieżnika. Serwis First Stop może temu zapobiec poprzez wyważenie kół. Powinno to być zawsze wykonywane po zamontowaniu nowych opon lub gdy opona została zdjęta z felgi.

- Naprawa opony

W niektórych przypadkach nie ma potrzeby kupowania nowych opon, wystarczy je po prostu naprawić. Pamiętaj jednak, że czasami opona wydaje się jedynie lekko uszkodzona z zewnątrz, ale od środka jej stan jest znacznie gorszy. Twój doskonale przeszkolony specjalista z First Stop pomoże ci znaleźć najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Co mogę zrobić sam?

Nie używaj starych opon.

Stare opony mogą mieć pęknięcia w rowkach bieżnika lub na boku opony, spowodowane przez działanie ozonu (działanie słońca i innych czynników). Zalecamy by nie montować opon starszych niż 6 lat i by dodatkowo skonsultować się ze specjalistą, gdy używamy opon starszych niż 10 lat. By sprawdzić wiek twoich opon, należy odczytać datę DOT zaznaczoną na boku opony. Ostatnie 3 cyfry (przed rokiem 2000) lub 4 cyfry (po roku 2000), wskazują tydzień i rok, w którym opona została wyprodukowana. Na przykład liczba 375 oznacza, że opona została wykonana w 37-ym tygodniu roku 1995, podczas gdy 1204 oznacza 12-y tydzień roku 2004.

Comiesięczne sprawdzanie ciśnienia powietrza

Właściwe ciśnienie powietrza w oponie zapobiegnie nadmiernemu zużyciu bieżnika i zbyt wysokiemu spalaniu paliwa. Sprawdzaj ciśnienie raz na 3-4 tygodnie, gdy opony są zimne i porównaj odczyt z zaleceniami dla typu twojego samochodu. Pamiętaj o dostosowaniu ciśnienia w czasie przewożenia ciężkich ładunków. Dowiedz się więcej na temat ciśnienia powietrza w oponach.

Kontroluj stan opon

Staraj się regularnie sprawdzać stan opon, chociaż wcale to nie jest takie proste. Jeśli zobaczysz nacięcia, pęknięcia lub wybrzuszenia boczne, najlepiej od razu udać się do specjalisty First Stop, który z pewnością udzieli ci rady.

Dostosuj twój styl prowadzenia

Kiedy gwałtownie hamujesz i przyspieszasz, twoje opony zużywają się znacznie szybciej niż podczas płynnej jazdy. Bądź ostrożny przy parkowaniu: możesz zapobiec uszkodzeniom boku opony. Ostrożna jazda i umiejętne parkowanie wydłużą żywotność twoich opon.

Znajdź Serwis


Wprowadź miasto, kod pocztowy lub ulicę


search
gps_fixedWyszukaj w pobliżu

First Stop Poland

ul. Postępu 18B, 02 -676 Warszawa

________________________