Opony we wszystkich porach roku

First Stop oferuje opony zimowe, letnie oraz całoroczne. Należy pamiętać, że opony są jedyną powierzchnią, którą pojazd styka się z drogą. Dlatego też niezwykle istotne jest dokonanie właściwego wyboru biorąc pod uwagę warunki typowe dla każdej pory roku.

 

Dlaczego mamy opony zimowe i letnie?

Główną przyczyną podziału na opony zimowe i letnie jest temperatura, ponieważ ma ona największy wpływ na to jak opona przylega do drogi. Kiedy temperatura spada, mieszanka bieżnika opony letniej ma mniejszą przyczepność, podczas gdy opona zimowa osiąga wtedy znacznie lepsze wyniki. W czasie jazdy po śniegu lub lodzie opona zimowa wyraźnie udowadnia swoje przeznaczenie: lepsze hamowanie, trakcję oraz prowadzenie w porównaniu z oponą letnią.

Używając opon zimowych w warunkach letnich, mamy gorsze osiągi niż na oponach letnich. Zarówno hamowanie jak i prowadzenie mogą ulec znacznemu pogorszeniu.

Zalecamy by zawsze używać odpowiednich opon dla właściwej pory roku. W określonych krajach, takich jak Niemcy, Austria oraz w krajach skandynawskich, istnieją przepisy prawne dotyczące używania opon zimowych. Dobrze jest sprawdzić lokalne przepisy przed podróżą w okresie zimowym.

 

 

Kiedy należy założyć opony zimowe ?

Zmiana czasu letniego na zimowy jest łatwą datą do zapamiętania by dokonać zmiany opon. Oczekiwanie na pierwszy mroźny lub śnieżny dzień oznacza znaczne ryzyko w czasie jazdy w zimowe warunki pogodowe. Będzie to również oznaczać, że poczekasz w kolejce z innymi, którzy zapomnieli zmienić opony na czas!

 

Czy opony zimowe są naprawdę znacznie bezpieczniejsze?

Tak, to prawda. Są niezbędne na zimnych i zmrożonych nawierzchniach a także będą miały lepsze osiągi w deszczową pogodę zmniejszając ryzyko poślizgu na wodzie. Dzięki specjalnej formie i głębokości bieżnika, odprowadzają wodę na boki. Opony zimowe mają również lepszą przyczepność niż opony letnie.

Jest to kluczową kwestią bezpieczeństwa: kiedy temperatura spada poniżej zera, ryzyko wypadku zwiększa się sześciokrotnie!

 

Czemu służą lamele na oponach zimowych?

Opony zimowe mają specjalne lamele, które zapewniają:

  • lepszą trakcję: mają bardziej przylegające krawędzie,
  • lepszą przyczepność: woda na zmrożonej powierzchni jest usuwana w kierunku lameli.

 

Czy używanie zestawów opon zimowych i letnich jest droższe?

Chociaż takie rozwiązanie jest niewiele droższe, to doskonała inwestycja w bezpieczeństwo. Dodatkowo zwiększy to twoją mobilność w okresie zimowym. Używanie opon letnich i zimowych o stosownej porze roku zapewni twojemu pojazdowi optymalne osiągi.

 

Gdzie należy przechowywać opony?

Opony powinny być przechowywane w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu, z dala od urządzeń elektrycznych i rozpuszczalników. Jeśli nie chcesz zajmować powierzchni w domu, możesz skorzystać z przechowalni opon First Stop. Na twoje życzenie nasz specjalista z First Stop zmieni opony i przechowa dla ciebie drugi zestaw.

 

Czym się charakteryzują opony całoroczne?

Opony całoroczne mają bieżnik odpowiedni dla każdej pory roku. Ma on dużo więcej lameli niż bieżnik letni, ale znacznie mniej niż zimowy. Zatem kompromis między oponą letnią a zimową może być właściwym wyborem dla niektórych użytkowników. Jeśli wybierzesz opony całoroczne, staraj się przechowywać je w najlepszych warunkach. Specjalista z First Stop służy ci poradą.

Znajdź Serwis


Wprowadź miasto, kod pocztowy lub ulicę


search
gps_fixedWyszukaj w pobliżu

First Stop Poland

ul. Postępu 18B, 02 -676 Warszawa

________________________