Opony: miejsce, gdzie guma styka się z drogą

Nie wolno ci lekceważyć znaczenia dobrych opon. One są jedynym kontaktem między tobą a podłożem. Każda opona styka się z drogą na powierzchni równej mniej więcej wielkości pocztówki. Dlatego też bądź pewien, że twoje są opony w doskonałym stanie a kiedy masz jakieś pytania: poproś o poradę. Twój specjalista z First Stop z radością służy pomocą.

Jaką pracę wykonują opony?

Krótko mówiąc, opony mają cztery główne zadania:

  1. Podtrzymują twój samochód: cztery opony i powietrze wewnątrz nich utrzymują ciężar twojego pojazdu.
  2. Łagodzą wstrząsy na drodze: powietrze lub azot w oponach działa jak sprężyna a to radykalnie poprawia twój komfort.
  3. Przekazują trakcję i siły hamowania: dzięki oponom możesz jechać ... i zatrzymać się.
  4. Kierowanie: zmiana kąta opony w stosunku do nawierzchni steruje pojazdem.

Dlaczego dobre opony są tak ważne?

Dobre opony przede wszystkim gwarantują ci bezpieczną i komfortową jazdę. Opony niskiej jakości mogą znacznie obniżyć osiągi samochodu, wydłużyć drogę hamowania i zwiększyć ryzyko poślizgu. Co więcej, opony ze zbyt niskim ciśnieniem lub zniszczone podnoszą spalanie paliwa i emisję dwutlenku węgla.

Co mogę zrobić by zapobiec uszkodzeniom?

- Regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach. Właściwe wartości podane są w instrukcji obsługi twojego samochodu. Zawsze dokonuj pomiaru, gdy opony są zimne. Staraj się sprawdzać ciśnienie raz w miesiącu i odwiedź swojego specjalistę w First Stop w przypadku, gdy będziesz mieć podejrzenia co do uszkodzenia, lub np. w jednej z opon będzie znacznie niższe ciśnienie. Zbyt niska wartość ciśnienia spowoduje słabszą kontrolę nad pojazdem, może wydłużyć drogę hamowania i przyspieszyć zużycie opon. Opony ze zbyt wysokim ciśnieniem są równie niebezpieczne: zmniejszają przyczepność, hamowanie jest mniej stabilne, masz słabszą kontrolę w czasie jazdy, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dowiedz się więcej o ciśnieniu powietrza w oponach.

 - Regularnie kontroluj stan swoich opon. Jeżeli zauważysz oznaki uszkodzenia lub pęknięcia, skonsultuj się jak najszybciej ze specjalistą z First Stop.

 - Jeżeli twoja opona została mocno uderzona, na przykład podczas najechania na dziurę w drodze, najbezpieczniej będzie, gdy udasz się do centrum First Stop w celu zbadania opony pod kątem uszkodzeń zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.

 - Regularnie sprawdzaj głębokość bieżnika. Przepisy określają 1,6 mm jako minimalną wartość. Jednakże, ze względów bezpieczeństwa zaleca się zmianę opon, gdy głębokość wynosi 3 mm w oponach letnich i 4 mm w zimowych. Więcej na temat: wymiana opon.

 - Jeśli usłyszysz dziwne dźwięki dochodzące z opon lub poczujesz wibracje samochodu, zalecamy dokonać wyważenia kół i sprawdzenia geometrii. W każdym razie, powinniśmy sprawdzać oba ustawienia co 10 000 km. Więcej na temat: wyważanie i geometria.

Znajdź Serwis


Wprowadź miasto, kod pocztowy lub ulicę


search
gps_fixedWyszukaj w pobliżu

First Stop Poland

ul. Postępu 18B, 02 -676 Warszawa

________________________