Serwisowanie twoich opon: jak przedłużyć ich użytkowanie

Właściwe ciśnienie powietrza w oponie zapewnia równomierne zużycie bieżnika, a tobie jeździ się bardziej komfortowo, bezpiecznie i z większą dbałością o środowisko. W Europie 55,6 miliona opon jest przedwcześnie zużytych każdego roku, jedynie z powodu niewłaściwego ciśnienia.

Dlaczego ciśnienie w moich oponach jest tak istotne?

Właściwe ciśnienie w ogumieniu zapewnia wiele korzyści:

 - Bezpieczeństwo: poprawnie napompowane opony zapewniają lepszą kontrolę nad pojazdem i zwiększają przyczepność, stabilność i skuteczność hamowania. Przy zbyt niskim ciśnieniu opony przegrzewają się, prowadząc do osłabienia komponentów opony i zwiększając ryzyko rozerwania.

 - Oszczędność: utrzymanie właściwego ciśnienia pomaga zminimalizować zarówno zużycie opony jak i paliwa. Jest to najbardziej opłacalny sposób by zaoszczędzić na paliwie.

Ochrona środowiska: opona o zbyt niskim ciśnieniu znacznie zwiększa spalanie paliwa i powoduje wyższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

 - Komfort: dzięki odpowiedniemu ciśnieniu samochód prowadzi się łatwiej i masz lepszą kontrolę nad pojazdem.

Jak często powinienem sprawdzać ciśnienie w ogumieniu?

Należy to robić co trzy - cztery tygodnie, gdy opony są zimne. Uzasadnione jest to tym, iż przy rozgrzanych oponach ciśnienie automatycznie rośnie, zatem odczyt będzie nieprawidłowy. Powinno się szczególnie pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia przed dłuższą jazdą. Opony w przyczepach campingowych i camperach należy szczególnie dokładnie sprawdzić przed wakacjami, ponieważ są narażone na utratę ciśnienia podczas zimy.

Co się może się stać, gdy ciśnienie w oponach jest zbyt wysokie?

Twoim oponom będzie znacznie trudniej łagodzić wszelkie wyboje, zatem jazda będzie mniej komfortowa. Również przyczepność zostanie pogorszona, jako że zmniejszy się kontakt z podłożem. Nadmiernie napompowane opony są bardziej narażone na uszkodzenia w czasie jazdy po wybojach lub wjeżdżaniu na krawężnik. Zbyt wysokie ciśnienie spowoduje również znacznie szybsze zużycie środka bieżnika.

Co się może się stać, gdy ciśnienie w oponach jest zbyt niskie?

Wzrośnie temperatura wewnątrz opony, osłabiając osnowę i prowadząc do uszkodzenia. Bark opony zużyje się znacznie szybciej. Prowadzenie pojazdu będzie trudniejsze, jako że będziesz mieć mniejszą kontrolę nad samochodem.

Skąd dowiedzieć się, jakie jest właściwe ciśnienie w oponie?

To nie opona określa właściwe ciśnienie, lecz twój samochód. Właściwa wartość ciśnienia często może znajdować się na nalepce na wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa, od środka na drzwiach kierowcy i zawsze w pojeździe. W razie pytań, zawsze możesz zapytać swojego specjalistę z First Stop. Pamiętaj, że ciężki ładunek wymaga wyższego ciśnienia. Ta informacja również powinna być dostępna w instrukcji obsługi pojazdu. Specjalista First Stop chętnie służy pomocą.

Co to jest napełnianie azotem?

Napełnianie opon azotem różni się od użycia normalnego powietrza, ponieważ cząsteczki azotu są większe, zatem trudniej jest im się wydostać. Używanie azotu ma wiele zalet:

- Bezpieczeństwo: stan opony jest bardziej stabilny, więc istnieje mniejsze ryzyko przebicia

 - Koszt: utrzymywanie właściwego ciśnienia przez dłuższy czas (używając azotu) oznacza, że dajemy dłuższe życie oponie. Co więcej, opony będą miały optymalny opór toczenia dający nam niższe zużycie paliwa.

Znajdź Serwis


Wprowadź miasto, kod pocztowy lub ulicę


search
gps_fixedWyszukaj w pobliżu

First Stop Poland

ul. Postępu 18B, 02 -676 Warszawa

________________________